poniedziałek, 19 stycznia 2015

Czego tak naprawdę pacjenci oczekują od lekarzy?

Ostatnio natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł ... ☺

Joanna Turkiewicz z Fundacji MY Pacjenci przeprowadziła badania ankietowe na grupie 193 pacjentów, pytając ich co jest im potrzebne, żeby zbudować zaufanie do lekarza i ich pozytywny wizerunek w oczach pacjentów. A oto wyniki :


1. Czy pacjenci oczekują, że lekarz będzie dla nich źródłem informacji o zdrowiu? W świetle badania 69% pacjentów oczekuje tego od lekarza, ale jednocześnie prawie tyle samo (67%) uznaje, że potrzebę informowania zaspokaja im Internet.

2. W jaki sposób pacjenci chcieliby się komunikować ze swoim lekarzem? 61% wskazało na drogę telefoniczną i 41% na drogę mailową, jako najbardziej wskazane kanały komunikacji lekarz-pacjent poza odbyciem samej wizyty.

... i tu wg mnie najciekawsze pytanie i najistotniejsza odpowiedź/wynik ankiety :

3. Co buduje pozytywny wizerunek lekarza w opinii pacjentów? Wyniki są dość zaskakujące (ale nie dla mnie jako pacjenta) Mogłoby się wydawać, że dla pacjentów najważniejsza jest trafność diagnoz i skuteczność leczenia. Owszem, jest, natomiast nie jest to najbardziej oczekiwana przez pacjentów cecha lekarza. W zdecydowanie większym stopniu, mierzonym współczynnikiem korelacji wizerunku i zaufania, pacjentom zależy na odczuwalnym szacunku ze strony lekarza. Kolejny ważny dla pacjentów element relacji lekarz-pacjent to zrozumienie informacji o leczeniu. Potem poświęcenie wystarczającej uwagi pacjentowi, trafność diagnoz i udzielnie pacjentowi emocjonalnego wsparcia. Podanie ręki na powitanie i przestrzeganie praw pacjenta są ważne, ale nie mają tak dużego znaczenia jak potrzeby wskazane wyżej.

Pacjenci chcą powiedzieć lekarzom ważną rzecz. Z wyników tego badania wyłania się obraz rzeczywistych potrzeb pacjentów – pacjenci chcą czuć się partnerem tej relacji. Potrzebują szacunku, uwagi, wsparcia oraz zapytania o zdanie i czy wszystko, co przekazał lekarz zrozumieli. Trafność diagnoz jest także ważna, ale partnerstwo jest ważniejsze.

Reasumując : Można nie podawać pacjentom ręki, ale czy pomoże to w zbudowaniu partnerstwa i szacunku. Można nie pytać pacjenta o zdanie, co sądzi o zaleceniach i czy je wdroży, ale czy zbuduje to partnerską i wieloletnią relację? Pacjenci podpowiadają, co można/należy zrobić, aby zbudować. To zaufanie sprawia, że pacjent będzie do lekarza wracał i relacja stanie się trwała.


niedziela, 11 stycznia 2015

1% rok 2015

Kolejny rok współpracy z Fundacją "Żyć z Pompą"
W tym roku zbieram na ...
operację zaćmy
(a w zasadzie na soczewkę która będzie wszczepiana)
Wielu z Was może pomyśleć "ale jak to, przecież zaćma dotyka osoby starsze"
to prawda
jednak w moim przypadku zmętnienie soczewki jest efektem ubocznym (skutkiem) stosowania leków steroidowych.
Zabieg planowany jest na kwiecień, maj

Zatem już teraz dziękuję za przekazanie 1% a kartkę z podziękowaniem znajdziecie na końcu wpisu
---> PRZEKAZANIE 1% PODATKU DOCHODOWEGO  <---

w formularzu PIT należy wpisać
KRS  0000 334 667
Z dopiskiem : "Alicja Lipińska" 
(dopisek w rubryce cel szczegółowy 1%)
wnioskowana kwota: obliczona według instrukcji PIT
Fundacja "żyć z POMPĄ"
80-803 Gdańsk
ul. Nowe Ogrody 35



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...