wtorek, 13 marca 2012

Krótka lekcja medycyny

No tak ☺ od początku istnienia blog'a pojawią się hasła "utrata wzroku", "zastrzyki okulistyczne", "sprzęt medyczny", a tak naprawdę nie wtajemniczyłam czytelników co one dokładnie oznaczają i o co tak naprawdę chodzi. Dlatego dziś, postaram się w kilku zdaniach wyjaśnić te medyczne pojęcia ☺

Moja przygoda z okulistami zaczęła się w listopadzie 2011 roku ☺ zaczęłam gorzej widzieć. Ale było to o tyle "dziwne", że niewyraźne były tylko pewne obszary (takie jakby nieostre pola). Wtedy to trafiłam na NAJWSPANIALSZEGO okulistę na świecie ☺ (tak tak będę go wychwalała pod Niebosa ☺ bo jest fenomenalnym lekarzem) i okazało się, że mam tak zwany obrzęk plamki.

To teraz czas na kilka definicji ☺

Obrzęk plamki jest bardzo istotny z punktu widzenia medycznego oraz społecznego, ponieważ stanowi drugą, najczęstszą przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku.
Obrzęk powoduje pogorszenie widzenia centralnego, związanego z czytaniem i ostrym widzeniem.
Jest on spowodowany gromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej, odpowiedzialnej za ostre, precyzyjne widzenie. Obecność płynu jest efektem jego przenikania z uszkodzonych drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki. Wskutek niedotlenienia komórek, produkowany jest naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrost (VEGF), który działa na zasadzie klucza otwierającego barierę krew-siatkówka.
Konsekwencją tego jest powstanie przecieku składników krwi do siatkówki i gromadzenie się płynu powodującego obrzęk siatkówki. Do uszkodzenia naczyń dochodzi na skutek odkładania nieprawidłowych złogów i załamania bariery krew-siatkówka, głównie za sprawą rozpadu białek wchodzących w skład błon komórkowych.

A teraz kilka słów na temat "zastrzyków okulistycznych" czyli tak zwanych iniekcji doszklistkowych (są one jedną z metod leczenia obrzęku plamki)

Iniekcje doszklistkowe - w celu zahamowania nadmiaru VEGF stworzono lek, który unieczynnia VEGF. Lek ten jest tzw. przeciwciałem blokującym cząsteczki VEGF. Wówczas bariera krew-siatkówka znowu może zostać zamknięta.
Jest to fragment przeciwciała, a zmniejszenie cząsteczki leku pozwala na jego łatwiejsze docieranie do miejsca przecieku w siatkówce. Lek podawany jest w postaci zastrzyku do ciała szklistego, które w formie żelu wypełnia większą część gałki ocznej. Częstość iniekcji jest indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Jednak według światowych "wyznaczników" największą skuteczność dają trzy iniekcje (w jedno oko) połączone z laseroterapią.


Mam nadzieję, że te informacje są wystarczające. Jednak gdybyście mieli jakiekolwiek pytania to śmiało piszcie ☺
Aha dodam tylko, że w celu wyjaśnienia "pojęć medycznych", zaczerpnęłam wiedzę ze specjalistycznych stron ☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...